SANLAB, millileştirdiği robotik teknolojileri IDEF’23’te sergileyecek

Geliştirdiği robotik teknolojiler ile savunma sanayinin öncü kuruluşlarıyla paydaş olan SANLAB, 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF’23’e katılacak. Teknolojilerini 816D numaralı stantta katılımcıların beğenisine sunacak olan firma, geliştirdiği 6DOF Hareket Platformu’nun yanında farklı birçok robotik teknolojisini de görücüye çıkartacak.
Türk savunma sanayisinin gelişimine hız kazandıran SANLAB, 2020 yılında ihracatı izne tabii bir teknoloji olan 6DOF Hareketli Platformu ASELSAN işbirliği ile millileştirmişti. IDEF 2021’de “Millileştirme Teşekkür Belgesi” ile taltif edilen SANLAB’ın teknolojisi 2022 yılında SAHA EXPO fuarında, ASELSAN standında SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ile birlikte sergilendi. Geliştirdiği robotik teknolojiler ile savunma sanayinin öncü kuruluşlarıyla paydaş olan SANLAB, 816D numaralı stant ile katılım sağlayacağı IDEF’23 fuarında da robotik teknolojilerini sergileyecek.
“Yurt dışından tedarik edilmek zorunda kalınan teknolojiyi millileştiriyoruz”
SANLAB olarak 2019 ve 2021 yıllarında IDEF fuarına 6DOF Hareketli Platform ile katıldıklarını ve yoğun ilgi gördüklerini hatırlatan SANLAB Kurucu Ortağı Salih Kükrek; “IDEF 2023’te, 1800-3000 kilogram yükler için geliştirilmiş 6DOF Hareketli Platform teknolojimizin yanı sıra; tank taret sistemleri, gemi taret sistemleri, uzaktan komutalı silah sistemleri gibi 8-14 ton yükler için geliştirilmiş aktüatör teknolojimizi sergileyeceğiz. Firmamızın şu ana kadar tasarladığı ürünlerden hem kapasite hem performans hem de yapısal olarak daha yüksek kalite ve standartlara sahip olan bu sistem, 14 tona kadar olan yüklerin testinde ve sivil havacılıktaki uçuş simülatörlerinde de kullanılabiliyor. Yurt dışından yüksek maliyetlerle tedarik edilmek zorunda kalınan bu teknolojiyi de millileştiriyoruz. Optik, radar ve anten gibi 500 kilograma kadar olan düşük ağırlıktaki sistemlerin testinde kullanılan 6DOF Hareketli Platform teknolojimiz de fuarda yer alacak. Ayrıca, askeri ve sivil alanda kullanılan simülatörler için geliştirdiğimiz Dikey Eksen 3DOF Hareketli Platform teknolojimizi ve 6DOF Hareketli Platformunun nasıl çalıştığını sanal ortamda görmek için geliştirdiğimiz Emülator teknolojimizi de fuarda tanıtacağız.” dedi.
“Sektörün öncü kuruluşları ile işbirliği protokolleri imzalayacağız”
IDEF Fuarı’nın sektör için kritik bir buluşma noktası olduğunu ifade eden Kükrek, “IDEF Fuarı, tanıtım ve iş birlikleri konusunda sektöre büyük fırsatlar sunuyor. SANLAB olarak biz de, geliştirdiğimiz teknolojileri sergileyeceğimiz bu değerli etkinlik vesilesi ile simülasyon ve robotik alanlarındaki öncü rolümüzü daha da pekiştireceğimize inanıyoruz. Ayrıca, ar-ge, simülasyon ve robotik alanlarda faaliyet gösteren kuruluşlar ile bir araya gelerek sektörümüze yön verecek güçlü ve sürdürülebilir iş birlikleri kurmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, fuar esnasında sektörün öncü kuruluşları ile iş birliği protokolleri imzalayacağız.” diye konuştu.