Gençlerin insanlık ve doğa için çalıştığı inovasyon programında kazananlar açıklandı

Samsung’un Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Vakfı ile birlikte hayata geçirdiği “Innovation Campus” eğitim programında ödül kazanan öğrenciler, kalkınma alanındaki sorunlara yapay zekâ kullanarak çözüm buluyor
İstanbul, 1 Ağustos 2022 – Samsung Electronics Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) iş birliğiyle, teknolojiyi daha iyi bir dünya için uygulayan gençleri desteklemek amacıyla hayata geçirdiği “Innovation Campus” eğitim programının üçüncü döneminde dört proje ödül kazandı.
Dezavantajlı ve yetenekli gençleri teknik beceriler ile donatmayı, yaşam becerilerini geliştirmeyi ve onlara istihdam fırsatları sağlamayı amaçlayan Innovation Campus eğitim programı, Samsung’un teknoloji konusundaki küresel bilgi birikiminin aktarılmasına aracılık ederken, aynı zamanda gençlerin yetkinlik bazlı gelişimlerini de destekliyor. Genç istihdamına katkı sunan program, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA’lar) yolunda ilerlemeyi destekleyen çözümlerin geliştirilmesini odağına alıyor.

Program kapsamında ODTÜ akademisyenlerinin yanı sıra Fütürist Ufuk Tarhan, gazeteci Şelale Kadak ve Samsung, UNDP ve TBV’nin üst düzey yöneticilerinin yer aldığı jüri, en yaratıcı, yenilikçi, Yapay Zekâ (AI) teknolojilerini en iyi kullanan ve SKA’lara en iyi hizmet eden projeleri seçti. Seçim kriterleri küresel olarak 30’dan fazla ülkede benzer faaliyetler yürüten Samsung tarafından belirlendi.

Hale Afra İriş, Özge Özkaya ve Gözde Gözütok’ün “Wildfire Forecasting” projesi yarışmada birinciliği kazandı. Orman yangınlarını erken aşamalarda tespit ederek çevre ve insanların yaşamlarına ağır bedeli olan etkilerini azaltmayı amaçlayan proje kapsamında, orman yangınlarını yüzde 80 doğruluk oranıyla tahmin eden bir makine öğrenmesi modeli geliştirildi. Bu model, afet risk azaltma ve afet risk yönetimi ekiplerini erken aşamalarda uyarmaya olanak sağlayacak.

Serkan Özdemir’in SaveWater projesi ise yarışmada ikinci oldu. SaveWater, atık suların doğaya zarar vermesini önlemeye yardımcı oluyor. Projede derin öğrenme tabanlı yapay zeka algoritması kullanılarak doğaya salınan atık suyun oksijen seviyesinin tahmini yapılıyor. Böylece oluşabilecek zararlı durumların önceden saptanması ve bunun da harekete geçmek için hızlandırıcı etki yapması amaçlanıyor. Proje aynı zamanda bakanlık ve diğer kamu kuruluşları tarafından da fabrikalar için bir denetim mekanizması olarak kullanılabiliyor.

Nisa Nur Kılıç, Selçuk Gürses ve Murathan Saygılı’nın “F6: Food for Future – Future for Food” projesi ise üçüncülük kazananlardan biri oldu. Gelecekte yaşanacak gıda kaybını tahmin etmeyi ve azaltmayı amaçlayan bu proje, yapay zekayı kullanarak gıda kaybının ne kadar, nerelerde ve hangi nedenlerle gerçekleşeceğini öngörmemize yardımcı oluyor. Bugünün ve yarının en büyük sorunlarından biri olan gıda krizini merkezine alarak hem gıda için gelecek hem de gelecek için gıda yaratmayı amaçlıyor.

Beyza Taşdemir ve Cenk Arda Yılmaz’ın DINo-SDGs projesi de üçüncü seçildi. Dino-SDGs adlı araç, son teknoloji derin öğrenme yöntemlerini kullanarak, girdi olarak verilen metinlerin hangi SKA’lar ile ilgili olduğunu yüksek başarıyla tahmin ediyor. Akademiden endüstriyel sektöre, toplumun her kesiminden birey ve kurumların kullanabileceği bir sınıflandırma aracı sunarak SKA’lara ulaşılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.
SKA’lara ulaşmak için çözümler üreten ve yapay zekâyı odağına alan Innovation Campus programı, 18-29 yaş arası gençleri kapsıyor.
Türkiye’den 5.000’in üzerinde başvurunun geldiği programa başvuran ekipler, eleme sürecinde teknik testler ve yetkinlik bazlı bir değerlendirmeden geçirildi. Başarılı bulunan 25 öğrenci, ODTÜ öğretim üyelerinden beş ay boyunca yapay zekâ konusunda toplam 350 saat süren bir eğitim alarak sertifika almaya hak kazandı.
Katılımcılar ayrıca, deneyim ve becerilerini sergileyebilecekleri projeleri hayata geçirmelerini sağlayacak maddi destek ve koçluk desteği almak amacıyla yarıştı.
BM kuruluşları ve ortaklarının çalışmalarına yapay zekâ ve büyük veri araştırmaları yoluyla destek sağlayan SDG AI Lab (Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Yapay Zekâ Laboratuvarı), ODTÜ ile koordineli olarak, müfredat ve teknolojilere destek verdi. SDG AI Lab, katılımcılar için yapay zekâ kullanımına ilişkin eğitim oturumları düzenlerken uzmanlık ve mentor desteği de sağladı.
UNDP de proje kapsamında SKA’lar konusunda katılımcılara eğitimler verdi. Samsung ve UNDP’nin 15 kişilik uzman kadrosu projelere destek sunmak amacı ile gençlere mentorluk yaptı.

Teknik eğitimlerin yanı sıra katılımcılara kıdemli insan kaynakları danışmanları tarafından işe alım, CV hazırlama, mülakat teknikleri gibi bilgilerin olduğu eğitimler de verildi. Bu yıl ayrıca, ödül töreninden önce öğrencilere projelerini daha etkili bir şekilde sunabilmeleri amacıyla etkili iletişim ve sunum teknikleri eğitimi de verildi.

Samsung Electronics Hakkında
Samsung Electronics Co. Ltd. dünyaya dönüştürücü fikirler ve teknolojiler sayesinde ilham veriyor ve geleceği şekillendiriyor. Samsung Electronics, televizyon, akıllı telefon, giyilebilir cihazlar, tabletler, kameralar, dijital gereçler, ağ sistemleri, hafıza, yarı iletken ve LED çözümleri dünyasını yeniden tanımlıyor. Samsung hakkında güncel haberler için news.samsung.com adresinden “Samsung Newsroom” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Hakkında
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), krizlere dayanıklı toplumlar inşa etmek ve herkes için yaşam kalitesini yükseltecek türden büyümeyi artırarak sürdürmek amacıyla toplumun her kesiminden insanlarla ortaklık kuruyor. Sahada 177 ülke ve bölgede, güçlü bireyler ve güçlü toplumların oluşturulmasına katkı sağlayacak küresel perspektif ve yerel içgörüler sunuyoruz. Daha fazla bilgi için undp.org/turkiye adresinden web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
TBV Hakkında
Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), merkezi İstanbul’da bulunan ve “Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştürme” temel amacı ile çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. 14 Nisan 1995 tarihinde, 114 kurum ve bu kurumlara üye 178 kişi tarafından kurulan bugün itibarıyla 400’ün üzerinde üyesi bulunan vakfımızın hedefi; Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşebilmesi için gerekli altyapının oluşturulmasına katkıda bulunmak, bilimsel araştırma ve geliştirme etkinlikleri gerçekleştirmek ve özellikle yeni teknolojilerin sosyal ve ekonomik yaşam üzerine etkilerini inceleyip nitelikli ve saygın paydaşlar ile projeler üretmek ve uygulamalarını sağlamaktır. Daha fazla bilgi için tbv.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Hakkında
ODTÜ, bugün 66. yaşını kutlayan ve her alanda ilkleri gerçekleştiren bir üniversite olarak; 140.000’i aşan sayıda mezunu ile ülkemizde ve dünyada 140’tan fazla ülkede eğitim, araştırma, toplumsal hizmet ve iş dünyasına yön vermektedir. Beş fakültede 41 lisans programı ve beş enstitüde 107 yüksek lisans, 72 doktora programı, 35 araştırma merkezi, 465 eğitim ve araştırma laboratuvarı ile 26 binden fazla öğrenciye, 2200’den fazla akademisyene ev sahipliği yapan ODTÜ, sağladığı kaliteli eğitimin yanı sıra hem ulusal hem uluslararası düzeyde artan bilimsel etkisi ile ülkemizin öncü araştırma üniversitesidir. Toplum, insanlık ve doğa için, evrensel değerler çerçevesinde, yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi, yenilikçiliği ve liderliği besleyerek mükemmellik düzeyinde araştırma yapmak, eğitim vermek ve topluma hizmet etmeyi misyon edinen ODTÜ hakkında ayrıntılı bilgiye metu.edu.tr/tr adresinden ulaşılabilir.